Skip To Main Content

Faculty & Staff

Search for Staff Member

Administration

Eugene Franks

High School Assist Principal

Jackie Johnson

Administrative Dean

Christina Lapnow

High School Principal

Nestor Reyes

Testing Coordinator

Susan Seidel

ESE Assistant Principal

Alisha Zarbo

High School Assist Principal

Office Staff

Yasmin Arvelo

Testing/Curriculum Clerk
Office Specialist II

Gina Finnie

Conduct Management
Office Specialist I

Rosa Garcia

Inventory/Media Clerk
Office Specialist II

Patricia Lambert

School Counseling Secretary
Office Specialist I

Leeanne Mesa

Attendance Clerk
Office Specialist I

Debra O'Neill

ESE/Transportation Secretary
Office Specialist II

Brooke Ruston

Activities Director
Office Specialist III

Amaryllis Shaw

Principal’s Secretary
Office Specialist III

Kimberly Smerglia

Registrar/Records Clerk
Office Specialist II

Anna Thompson

Bookkeeper/Payroll Clerk
Office Specialist III

Lizbet Villa

Office Specialist III

School Counselors

Richard Scott

Cert Sch Counseling Director

Debra Tully

Certified School Counselor

Lauren Vosburg

Certified School Counselor

Tracey Warner

Certified School Counselor

Michael Weber

Certified School Counselor

Teachers

Deborah Beavers

Core Teacher

Joseph Brennan

Core Teacher

Joan Brown

ESE Teacher

Louis Brown

ROTC Teacher

Michael Chase

Core Teacher

Joan Claypool

Core Teacher

Nathacha Curras

Core Teacher

Lea Dale

Core Teacher

Kelley Daly

Core Teacher

Michael Daly

Core Teacher

Diane Deen

ESE Teacher

Amelia Dickinson

Core Teacher

Jacqueline Edwards

ESE Teacher

Jeremy Ferrell

Core Teacher

Gregory Finn

ROTC Teacher

Amanda Forsythe

ESE Teacher

Kristy Garthwaite

Core Teacher

Edward Geigel Diaz

ESE Teacher

Paul Gerbes

Core Teacher

Fernando Gomez

Core Teacher

Franz Goropeuschek

Non-Core Teacher

Megan Hampton

Core Teacher

Mena Hana

Core Teacher

Jennifer Hanke

Core Teacher

William Hogue

Non-Core Teacher

Patrick Hole

CTE Animal Science, Agriscience Academy Director
Non-Core Teacher

Daniel Hunt

ESE Teacher

Ethan Hutchins

ESE Teacher

Lindsay Ingram

Non-Core Teacher

Tamarah Jones

Core Teacher

Neveen Khalil

CTE Department
Non-Core Teacher

Kim Krupinsky

Core Teacher

Lori Kurtz

ESE Teacher

Jaimie Lipton

Core Teacher

Danielle Madara

Core Teacher

Carla McCrystal

Core Teacher

Samantha McElhaney

CTE Digital Video
Non-Core Teacher

Tara McLarnon

Core Teacher

Katherine Musick

Core Teacher

Miranda Orlando

Core Teacher

Chandler Orlowsky

Core Teacher

Benjamin Pinson

Core Teacher

Michelle Potter

Core Teacher

Megan Randall

Core Teacher

Samantha Reynolds

ESE Teacher

Megan Roles

ESE Teacher

Janice Rosado

Core Teacher

Tracy Rouse

ESE Teacher

Jodi Salvia

Core Teacher

Anthony Saunders

Core Teacher

Matthew Scott

Core Teacher

Uilez Semper

Recruitment Teacher

Bethany Smith

Core Teacher

Keith Smith

Core Teacher

William Smith

Core Teacher

Brandi Sparrow

ESE Teacher

Sean Strott

Performing Arts Department
Non-Core Teacher

Patrice Tankard

ESE Teacher

Daniel Taylor

ESE Teacher

Terry Tetzlaff

ESE Teacher

Mary Tilford

ESE Teacher

Cortney Torres

Core Teacher

Stefanie Tsompanidis

Non-Core Teacher

Julie Tussing

Non-Core Teacher

Avery Tyler

Core Teacher

Keith Wallace

CTE Construction
Non-Core Teacher

Rebecca Wallace

Math Coach

Sheila Walters

Teacher, eLrn/Virtual Lrn Lab

Mary Welch

Core Teacher

Hanxo You

Core Teacher

Katie Zinzi

Core Teacher

Support Staff

William Appleby

School Safety Monitor

Jason Baker

Academic Coach

Glenda Bowman

School Safety Monitor

Joy Burke

ESE Teacher

Jasleen Camara Duran

Paraprofessional 4, E/BD

Ariel Clemons

Paraprofessional 3,VE Mild

Linda Curry

Clinic Assistant, School-based

Kimberly Curtis

Paraprofessional 4,Multi-Lfsk

Joanne Demaio

Paraprofessional 4,Multi-Lfsk

Martha Diaz

Paraprofessional 3, ESOL

David Fisher

Facilities Maintenance Tech

Brad Fraser

Core Teacher

Marci Hair

Paraprofessional 2, Parent Lia

Steven Hayakawa

Paraprofessional 4,Multi-Lfsk

Heather Henderson

Academic Coach

Kevin Jackson

Athletic Director

Deborah Klug

Paraprofessional 4, Transition

Kaley Labrador

Paraprofessional 4, PI/HI

Richard Lataille

Paraprofessional 4, ESE Supp

Deshawn Lawrence

Paraprofessional 4, Transition

Maria Marques

Paraprofessional 4,Multi-Lfsk

Dalia Marrero-Santana

Paraprofessional 4,Multi-Lfsk

Mayra Matos Urgell

School Safety Monitor

Melody McAfee

Speech Clinician

Jazmin Mendez Alpizar

Paraprofessional 4, ESE Supp

Robin Oglesby

Paraprofessional 4,Multi-Lfsk

Nora Patey

Facilitator, CTE Academy

Michelle Perez

Paraprofessional 4,VE Modified

Jennifer Perkins

Paraprofessional 4,Multi-Lfsk

Nestor Reyes

Testing Coordinator

Jose Rivera

School Safety Monitor

Johanalis Rosa

Paraprofessional 4, ESE Supp

Angel Ruiz Hernandez

Head Custodian

Jessica Rumley

Paraprofessional 3,VE Mild

Robert Schmidt

Teacher On Assignment

Chelsie Scott

Teacher On Assignment

Andrew Seagert

Paraprofessional 4, Transition

Bethany Smith

Core Teacher

Domenica Tischler

SWC Manager

Samuel Vaia

Paraprofessional 4, ESE Supp

Lauren Vosburg

Certified School Counselor

Pamela Wensel

ESE Teacher

Tucker Wensel

ESE Teacher